7 Temmuz 2020

#1 Python Programlama Diline Giriş

Python programlama dili 1980’li yılların sonuna doğru Guido van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Geliştirici Guido van Rossum geliştirmiş olduğu bu programlama diline o dönemlerin popüler dizisi Monty Python’s Flying’ Circus dan esinlenerek Python ismini koymuştur.

Python programlama dili daha henüz geliştirilme aşamasındayken oluşumunda C ve Java başta olmak üzere ABC, Icon, Lisp, ALGOL 68, Haskell, Perl ve Modula 3 dillerinden etkilenmiştir. Python’ın ilk sürümü 1994 yılında  version 1.0 olarak tanıtıldıktan sonra kısa süre sonra bilgisayar programcıları tarafından yoğun ilgi gördü ve bu ilgiyle orantılı olarak gelişim hızını artırarak günümüzdeki popüleritesine zemin hazırladı.


Python Dilinin Diğer Dillerden Farklılıkları

 • Python programlama dilini tamamen ücretsiz bir şekilde kullanarak bu dille dilediğiniz her şeyi yazabilirsiniz. Dilerseniz bir video oyunu dilerseniz de bir masaüstü programı yazabilirsiniz. Genellikle python dilini programcılar makine öğrenmesi, derin öğrenme, yapay zeka ve veri analizi gibi konularda sıklıkla kullanmaktadır.
 • Python dilini diğer dillere nispeten daha kolay öğrenebilirsiniz. Kendi içinde tanımlanan fonksiyonlar diğer dillerin tanımlı fonksiyonlarına göre karmaşık değildir. Dilin oluşturulma amaçlarından birisi de diğer programlama dillerine göre daha kolay yazılabilen ve aynı işlevi yerine getirebilen bir dil olabilmekti ve oldu da. Örnek vermek gerekirse C++ da 100 satırda yazmış olduğunuz bir kodu Python’da 40 – 50 satırda yazabilirsiniz. Bunun en temel sebebi dilin oluşturulma esnasında içerisindeki fonksiyonların kısa yazılabilir bir biçimde oluşturulmasıdır.
 • Python geliştirilirken diğer programlama dillerinin olumlu ve olumsuz özellikleri göz önüne alınarak oluşturulmuştur. Dolayısıyla programlama esnasında oluşabilecek bug ve teknik hatalar en aza indirgenmiş ve hatta yok denilecek kadara azaltılmıştır. Buna ek olarak Python Windows, Mac, Unix, Linux, Symbian ve Amiga gibi platformaların hepsinde çalışabilmektedir. Bu da büyük bir avantaj.
 • Her programlama dilinde olduğu gibi Python’ın da kütüphaneleri vardır ve bu kütüphaneler programcının istediği programı hayata geçirebilmesi için oldukça geniş bir fonskiyon yelpazine sahiptir.
 • Küresel yazılım sektöründe en çok talep edilen programlama dillerinin arasına girmeyi başaran Python şirketlerde en çok kullanılan programlama dilleri istatistiklerinde ilk 5 e girmeyi başarmıştır. Yani bu demek oluyor ki eğer Python dilini oldukça iyi bir şekilde biliyorsanız iyi bir şirkette iyi bir konumda çalışabilirsiniz.
 • Python programlama dili ile sadece nesneye dayalı masaüstü programı değil aynı zamanda internet ortamında çalışabilen çevrimiçi veri kullanan programlar da yazabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Pinterest ve Instagram platformlarının kodlanmasında Python dili ciddi oranda kullanılmıştır.
 • Python ile istediğiniz her büyüklükteki proje yazabilirsiniz. Hem Mainframeler üzerinde hem de mikro bilgisayarlar da çalışabilecek projeler yazılabilir.
 • Python dili diğer dillere nispeten daha hızlı ve çabuk güncellenen bir programlama dilidir ve geniş bir topluluk kitlesine sahiptir, verilen destekler her geçen gün artmaktadır.

Gerekli Kurulumlar

Aşağıdaki tablodan yararlanarak Python programlama dili için gerekli programları karşılarındaki indirme bağlantılarına tıklayarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

ProgramWindowsLinuxMAC OS XBağlantı
Python+++İndir
Jupyter – iPython+++İndir
Anaconda+++İndir
PyCharm+++İndir

Aşağıdaki komutları kullanarak da Ubuntu(Linux) işletim sistemine sahip bilgisayarınıza python kurulumunu yapabilirsiniz.

$ sudo add-apt—repository ppa:jonathonf/python-3.7 
$ sudo apt-get update 
$ sudo apt-get install python3.7

Tabi siz hangi python sürümünü bilgisayarınıza kurmak istiyorsanız o sürümü bu komutlarda belirtmelisiniz. Yukarıdaki komutlar python 3.7 için kurulum komutlarıdır.

Temel Python Bilgisi

Her programlama dilinde olduğu gibi python programlama dilinde de kodlama esnasında bilinmesi gereken bazı temel kurallar mevcuttur. Bu temel bilgilere şimdilik çok az değinmek istiyorum. İlerleyen yazılarımda bu kuralları daha ayrıntılı ele alacağım.

İsimlendirme Kuralları

Python dilinde kod yazılırken kullanılan karakterler büyük veya küçük İngilizce alfabesindeki kelimeler, 0-9 arasındaki sayılar, ( . ) nokta işareti ve ek olarak ( _ ) alt çizgi işaretidir.

Kod yazarken bir değişken tanımlayacaksak büyük ve küçük harflere dikkat etmeliyiz. Örnek vermek gerekirse Elektrik değişkeni ile elektrik değişkeni Python için birbirinden farklıdır.

Python dilinde C ve Java gibi dillerden farklı olarak bir değişkene değer atarken değişkenin cinsini belirtmemize gerek yoktur. Değişkenin türü sistem tarafından otomatik olarak belirlenir.

Girinti Mekanizması

C ve Java dillerinde süslü parantez elemanları girintileme için kullanılıyorken Python’da genellikle 4 boşluk bırakılır. Aşağıdaki örnek kodda bunun örneğini görüyorsunuz.

b = 7
for a in range(21):
  if a % 2 == 0:
    print(a)
    print(a*b)

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi C programlama ailesine ait dillerde olduğu gibi noktalı virgül (;) kullanımı Python dilinde yoktur. Bu C dilinden sonra Python kullanan programcıların hem sevmediği hem de alışamadığı bir özelliktir. 🙂

Yorum Satırı

Kodu yazdıktan sonra yazdığımız kodların neyi çalıştıracağını ya da niçin yazıldığını bazen unutabiliyor kodları bu yüzden birbirine karıştırabiliyoruz. Bu karışıklığı gidermek için yazılım işle uğraşan insanlar kodların arasına yorum eklerler. Bazen bu yorum bir satır bazen de 1 paragraf uzunluğundadır.

Eğer bir satır uzunlukta bir yorum yazacaksak # işaretinin peşine yorum cümlelerimizi yazabiliriz. Eğer yazacağımız yorum bir cümleden daha uzun ise 3 adet tek tırnak veya çift tırnak arasına yazabiliriz. Aşağıdaki resimde demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

#şimdi b değişkenine bir değer atayacağız.
b = 7
for a in range(21):
  #aşağıya yazdığım kod sayesinde çift sayılar dikkate alınacak
  if a % 2 == 0:
    print(a)
    print(a*b)
'''
Yukarıdaki satırlarda görmüş olduğunuz gibi satırlarda sonradan
kodun çalışma mekanizmasını hatırlamak için kendimce yorum cümleleri ekledim.
'''

Yorum yazarken Türkçe karakterleri kullanabilirsiniz. Çünkü yorumların sistem tarafından bir önemi yoktur ama siz yine de kullanmamaya özen gösterin.

Yorum bölümünden tüm sorularınızı bana iletebilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Hamit Can Dinç.

Share

Hamit Can Dinç

Yıldız Teknik Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği öğrencisi. Araştırma ve geliştirme odaklı projelerde yer almayı sever.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir