13 Eylül 2020

#1 MATLAB Nedir?

MATLAB®, MathWorks şirketi tarafından mühendisler ve bilim adamları için özel olarak tasarlanmış bir programlama platformudur. Ayrıca Matlab, numerik (sayısal) işlem, grafiksel veri işlemleri, matris işlemleri, fonksiyonel işlem, algoritma geliştirme ve programlama gibi başlıca işlemlerin yapılabilmesi amacıyla yazılmış güçlü bir yazılımdır. Her ne kadar mühendislik öğrencileri arasında matris hesap makinesi diye geçse de çok güçlü ve vazgeçilemez özellikleri olan endüstride detaylı hesaplama ve simülasyon(benzetme) uygulamaları gerektiren tüm uygulamalarda kullanılmaktadır. MATLAB platformunun programlamada kullandığı dil matematiğin doğal dili olan matrislerin kullanıldığı matris tabanlı bir dil olan MATLAB dilidir.

MATLAB programı her yıl düzenli olarak güncelleme alarak en güncel sürümünü kullanıcılara sunmaktadır. Çoğu üniversitede öğrenciler de dahil olmak üzere tüm akademik kadronun ücretsiz erişmesini sağlamak için bünyesinde akademik lisans da barındırmaktadır.

Yazılan kodlar daha rahat yorumlanabilmesi için istenilen işlevlerde grafiğe dökülebilmektedir. Grafik verileri excel formatında dışarı aktarılabiliyorken aynı zamanda excel dosyasından veri okumakta MATLAB ile mümkündür. Veri analizi uygulamalarında hız ve verimlilik açısından MATLAB çoğu zaman ilk tercih edilen programdır.

MATLAB programı ile,

  • Matris işlemleri çok rahatlıkla hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.
  • Kullanıcı projeye özel kendi fonksiyonunu tanımlayarak yazdığı programda kullanabilmektedir
  • Algoritma geliştirebilmektedir.
  • Kullanıcı arayüzü geliştirebilmektedir. Bu sayede projeye özel bir arayüz geliştirerek daha hızlı ve işlevsel bir şekilde projeyi denenebilir veri alınabilmektedir.
  • MATLAB dili, C programlama dili ailesine oldukça yakı bir dil olduğu için C, C++ ve Java programlama dilleri ile yazılmış algoritmalarla uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.
  • C ve Fortran dillerinde yazılmış programlar MATLAB dili ile yazılmış bir programa alt program olarak dahil edilebilmektedir.
  • Yazılan kodların işlediği veriler 2 boyutlu ve 3 boyutlu grafik düzlemine dökülebilmektedir.
  • İntegral, türev ve tüm lineer cebir hesaplamaları başta olmak üzere karmakşık matematik hesaplamaları yapılabilmektedir.
  • Trigonometri kullanarak hızlı işlem yapabilirisiniz.
  • Algoritma yazarak yazdığınız algoritmayı test edip hayata geçirebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim özelliklere ek olarak belki de MATLAB programının en önemli özelliği Simulink ortamıda oldukça sık kullanılmaktadır. Simulink MATLAB programının içinde gelen ve çok gelişmiş kütüphanelere sahip bir ortamdır. Elektriik, elektronik, kimya,mekanik vb. tüm mühendislik ve matemtiksel modelleme gerektiren uygulamaların modellenmesine imkan sağlamaktadır. Dünyada her gelişmiş AR-GE firmasının laboratuvarlarında MATLAB ve Simulink yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Bu yazıyı kısa tutmak istiyorum. Sonraki MATLAB yazılarımda MATLAB dilinin kullanımından, özelliklerinden ve örnek uygulamalarından bahsedeceğim.

Yorum bölümünden tüm sorularınızı bana iletebilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Hamit Can Dinç.

Share

Hamit Can Dinç

Yıldız Teknik Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği öğrencisi. Araştırma ve geliştirme odaklı projelerde yer almayı sever.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir