Kimim Ben?

Merhaba ben Hamit Can. Yıldız Teknik Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği bölümünde son sınıf öğrencisiyim. Okuduğum bölüm ile ilgili yazılar yazmak ne hikmetse hoşuma gidiyor. Bu websitesinde de uzmanlaşmak istediğim ve üzerinde bayadır uzun uzun mesai harcağıdım güç elektroniği ve gömülü sistemler hakkında elimden geldiğince detaylı ve bir mühendise yaraşır yazılar yazmaya çalışacağım.

Amacım Türkçe bilime elimden geldiğince katkı sağlamak ve daha yolun başında olanlara ya da hangi yola gireceğine karar veremeyenlere ışık tutabilmek.

Bu blog sitemde elektrik mühendisliğinin çalışma alanlarını ve bu alanlarla ilgili profosyonel iş dünyasında bilmemiz gereken teorik ve pratik bilgileri yazacağım.

Benimle her zaman iletişime geçebilir kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Hemen nasıl da konuyu elektriğe getirdim ama? Arkadaşlarımda hep der. İki kelam etmeye kalmaz konu elektriğe gelir. 🙂


Who am I?

Hello, I’m Hamit Can. I am a finally year student in Electrical Engineering at Yildiz Technical University. I love writing articles about the department I studied at the university. On this website, I would like to specialize and I will try to write as much as possible and detailed writings about power electronics and embedded systems as much as I could, on which I would spend long and long work.

My goal is to contribute to Turkish science as much as I can and to shed light on those who are at the beginning of the road or who cannot decide which path to take.

In this blog, I will write the fields of electrical engineering and the theoretical and practical information we need to know about these fields in the professional business world.

You can always contact me and ask questions in your head.

How did I bring the subject to electricity right now? My friends always say that. The subject comes to electricity without speaking two words. 🙂